Mesiac zberu

Baza červená Sambucus racemosa L.
Bez červený (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Jún.   Zber: August - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Báza červená je ker, ktorý dorastá do výšky 1-3 m, so svetlo hnedými vetvami. Listy majú 10 -25 cm dlhé čepele, ktoré sú vajcovitého tvaru. Kvety sú malé žltozelené až zelené. Plodmi sú červené bobule.

Výskyt

Nájdeme ju na rúbaniskách, často vo vyšších polohách. V horských lesoch, húštinách, na okrajoch lesov a na skalnatých stráňach.

Zber a úprava

Zbierajú sa plody polovici júla, na ďalšie spracovanie sa odporúča odstrániť semená z bobúľ, pretože obsahujú mierny jed. Odrezávajú sa metliny, sušia sa tak, že sa rozložia na liesky a na prudkom vzduchu alebo v sušiarňach pri teplotách do 45°C.

Liečivé vlastnosti

Výborný stimulátor imunuty, podporuje činnosť ľadvín a pečene, zlepšuje sklerodermie a lupus, pomáha pri autoimunitnom ochorení, pri ktorom z neznámych príčin dochádza k obranným reakciám proti vlastnému telu. Má potopudný účinok a znižuje telesnú teplotu a potláčajú vývin choroboplodných mikroorganizmov v tráviacej sústave. Posilňuje imunitu , je výborný proti alergiám a ekzémom.

Príprava

Sušené plody sa používajú na prípravu čaju, 2 čajové lyžičky na šálku vody, ktoré majú priaznivé účinky proti dne a reume. Plody sa niekedy zavárajú alebo pridávajú do zaváranín.

Zaujímavosť

Dávkovanie musí byť však opatrné, pretože príliš silné dávky môžu vyvolať hnačky a dávenie.