Mesiac zberu

Borievka obyčajná Juniperus communis L.
Jalovec obecný (čes.)

Táto rastlina vyžaduje zvýšenú opatrnosť.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Apríl - Máj.   Zber: September - November.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Borievka je ihličnatý vždyzelený ker s tvrdými, pichľavými, zelenomodrými ihlicami v trojpočetných praslenoch. Rastlina je dvojdomá. Na samčích jedincoch sú kvety zoskupené v drobných šišticiach a samičie jedince majú piestikové kvety obalené tromi pármi semenných šupín. Po opelení vetrom šupiny samičích kvetov zrastajú a dužnatejú. Vytvoria oplodie nepravej trojse-mennej bobule - borievky, ktorá sa veľkosťou a tvarom podobá hrachu. Na samičích rastlinách dozrievajú plody dva až tri roky. Sprvu zelené oplodie sa pritom postupne mení až na tmavomodré. Na jednom kríku možno často súčasne vidieť menšie zelené bobuľky a dozrievajúce väčšie modré bobuľky s voskovým povlakom.

Výskyt

Borievka je rastlina mierneho a studeného pásma severnej pologule. U nás rastie v podhorských a horských oblastiach vo dvoch poddruhoch, ktoré sa odlišujú nárokmi na stanovište. Jeden poddruh sa darí na chudobných kamenistých, druhý na vápencových pôdach. K rozmnožovaniu borievky prispievajú vtáky, ktoré konzumujú jej plody najmä v zimných mesiacoch.

Zber a úprava

Zberajú sa tmavomodré plody po dozretí na jeseň. Sušia sa v prevzdušnenom priestore, rozložené v tenkej vrstve pri teplote do 35 °C.

Liečivé vlastnosti

V medicíne aj ľudovom liečiteľstve sa využíva najmä pri chorobách močových ciest, kde sa uplatňujú dezinfekčné a močopudne pôsobiace silice, pri kašli a poruchách látkovej výmeny, liečbe kĺbového reumatizmu, kožných chorobách, na úpravu nepravidelnej menštruácie. Pri užívaní borievky treba dodržiavať vhodné dávkovanie. Nesmú ju užívať ľudia chorí na obličky a tehotné ženy. Nie je vhodná ani pre deti.

Príprava

Dve lyžice rozdrobených borievok sa povaria v štvrť litri vody. Odvar sa nechá 15 minút lúhovať, osladí sa cukrom alebo medom a pije sa dvakrát denne pri kašli. Zvonka sa používa odvar (asi 15 minút) z dvoch šálok plodov na liter vody alebo zo 100 g sušených borievok na liter vody, ktorý sa vleje do teplého vaňového kúpeľa. Tinktúru pripravíme z dvoch lyžíc plodov, ktoré sa vložia do pol litra alkoholu (vodka, koňak a pod.) a po zazátkovaní sa nechajú macerovať dva týždne. Vnútorne sa užíva 2-8 kvapiek denne, zvonka sa používa na natieranie pri reume a pri kožných ochoreniach.

Zaujímavosť

Borievky sú surovinou na výrobu borovičky a džinu. Liečivé účinky má aj borievkový sirup.