Mesiac zberu

Brusnica čučoriedková Vaccinium myrtillus L.
Brusnice borůvka (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Máj - Júl.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Čučoriedka je bohato rozkonárený krík dorastajúci až do výšky 50 cm. Na vystúpavých trojhranných konárikoch má opadavé striedavé, krátkostopkaté, vajcovité, kožovité listy. Z pazúch listov vyrastajú obojpohlavné krátkostopkaté previsnuté kvety s ružovou guľatou korunou. Plody sú čierne so sivomodrým voskovým povlakom, guľaté, mierne sploštené, mnohosemenné a veľmi chutné bolule, ktoré dozrievajú od júla do augusta.

Výskyt

Rastie najmä na kyslých pôdach v podraste ihličnatých alebo bukových lesov a na horských skalnatých úbočiach až po vysokohorské pásmo.

Zber a úprava

Zberajú sa listy a plody. Listy sa zberajú od júna do septembra trhaním alebo zdrhovaním z bezkvetných konárikov. Sušia sa vo vzdušnom priestore aj na slnku alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Dozreté plody sa zberajú ručne alebo špeciálnym česákom a rýchlo sa sušia, najlepšie v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Šetrnejší je však ručný zber plodov, pri ktorom sa nepoškodia ani plody, ani materské rastliny. Plody možno úspešne uchovávať aj po zmrazení.

Liečivé vlastnosti

Brusnica účinkuje sfahujúco a protizápalovo. Používa sa najmä pri detských hnačkách, ale aj pri črevných ochoreniach dospelých spojených s hnačkou, pri liečbe cukrovky, zápaloch močového mechúra a hrdla, niektorých kožných ochoreniach.

Príprava

Zápar sa pripraví z 5 g pokrájaných suchých plodov alebo z jednej lyžice listov, ktoré sa nechajú vylúhovať v 200 ml vriacej vody. Užíva sa trikrát denne pred jedlom pri zápaloch tráviacich ciest, močového mechúra, pri hnačke aj cukrovke. Čerstvé plody sa môžu použiť pri črevných ťažkostiach spojených s hnačkou. Podobne možno žuvať a prehítať aj suché plody. Čerstvé plody sú aj bohatým zdrojom vitamínov. Čerstvá šťava z plodov slúži na natieranie ekzémov a lupienky, lieči nádchu a zriedená vodou poslúži ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla.

Zaujímavosť

Príbuzný druh čučoriedky brusnica obyčajná (Vaccinium vitis-idaea) je tiež veľmi cenná liečivá rastlina. Je to vždyzelený krík, ktorého červené plody - bobule sú vyhľadávaným ovocím, podobne ako plody čučoriedky. V ľudovom liečiteľstve sa využívajú listy a plody pri zápaloch močových a žlčníkových ciest, na zastavenie hnačky a podporu trávenia. Plody sa využívajú aj pri paradentóze a nedostatku vitamínov.