Charakteristika
Čerkáč je zlatožltá kvitnúca plazivá vlhkomilná rastlina, ktorá je vysoká do 10 cm. Listy sú široké a vajcovitého tvaru. Kvety sú voňavé a obojpohlavné. Kalich je dlhý 7 mm má lístky srdcového tvaru. Kvety sú žltej farby a plodom sú tobolky.
Výskyt
Rastlina rastie takmer v celej Európe, v okolí Stredozemného mora, v Severnej Amerike, v Japonsku, Austrálii a na Novom Zélande. Rastie vo vlhkom prostredí, na poliach, v lužných lesoch, na brehoch riek a nádrží. Môže rásť aj priamo vo vode.
Zber a úprava
Zbiera sa vňať, stonka sa reže v období kvitnutia a materiál sa suší v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 45°C.
Liečivé vlastnosti
Používa sa proti nadúvaniu, pľúcnym ochoreniam, pri liečení otvorených rán, proti reume, pôsobí zvieravo a zastavuje aj vnútorné krvácanie. Ďalej sa používa proti hnačkám a črevným katarom. Zmierňuje silnú menštruáciu , v kúpeľoch pôsobí proti hemoroidom.
Príprava
Droga má aj dezinfekčný účinok. Z jednej čajovej lyžičky na šálku vody sa pripravuje zápar, ktorý sa pije trikrát denne. Z čerstvých nasekaných listov sa robia obklady na rany, vredy a kožné vyrážky. Odvar z čerstvej šťavy pôsobí priaznivo na pokožku, ktorú zvlhčuje a zvláčňuje.
Zaujímavosť
Rod bol pomenovaný podľa kráľa Lysimacha.