Charakteristika
Nadzemná časť cesnaku medvedieho vyrastá z podzemnej podlhovastej, 2 - 6 cm dlhej cibule. Má zvyčajne dva asi 10 cm dlhé a 3 - 5 cm široké listy, podobné konvalinkovým. Trojhranná bezlistá stonka je zakončená riedkym okolíkom bielych kvetov. Celá rastlina prenikavo vonia po cesnaku.
Výskyt
Rastie v tienistých vlhkých lesoch, južných lesoch, pri potokoch a na mokrých lúkach od nížin až po subalpínske pásmo. V južných lesoch tvorí rozsiahle porasty, často monocenózy.
Zber a úprava
Zberá sa celá rastlina vrátane cibule. Využíva sa čerstvá, nesuší sa. Nakrájané listy možno zmraziť, zaliať bielym vínom alebo po vylúhovaní v liehu používať vo forme tinktúry.
Liečivé vlastnosti
Cesnak medvedí má podobné účinky ako cesnak kuchynský. Má dezinfekčné účinky na celú dýchaciu aj tráviacu sústavu, znižuje krvný tlak a pôsobí proti ateroskleróze, vyháňa parazitov.
Príprava
Čerstvé nasekané listy je možné použiť ako jarnú zeleninu k chlebu, koreninu do polievky alebo upraviť prívarok či šalát. Na prečistenie tráviaceho traktu sa odporúča vypiť pol kávovej lyžičky šťavy z čerstvých listov, 2 - 3-krát denne.
Zaujímavosť
Jeho prívlastok vraj vznikol preto, že je obľúbenou pochúťkou medveďov.