Mesiac zberu

Čistec rovný Stachys recta L.
Čistec přímý (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: Júl - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Patrí do čeľade hluchavkovité. Jedná sa o trvácu rastlinu, ktorá narastá do výšky 30 - 70 cm, ojedinele do 1 m. Listy sú pílkovité, riedko zostúpené, chlpaté, eliptické a kopijovité. Tento druh čistca je veľmi premenlivý. Kvety sú žltej farby a bez medoviny.

Výskyt

Vyskytuje sa v južnej časti Európy, v severnom Francúzsku, stred Nemecka a Poľska, na východ zasahuje cez Ukrajinu až na Ural a do Malej Ázie. Rastie na slnečných lúkach a skalnatých stepiach. Vyskytuje sa taktiež v lesoch a na lesných stráňach. V teplých pahorkatinách je jeho výskyt zriedkavý a roztrúsený, v chladnejších oblastiach je veľmi vzácny alebo úplne chýba.

Zber a úprava

Zbiera sa kvitnúca vňať, ktorá sa nechá vysušiť. Uskladňuje sa na suchom a tmavom mieste.

Liečivé vlastnosti

V minulosti sa čistec rovný používal v ľudovom liečiteľstve na prečistenie krvi a pri zlej cirkulácii. Taktiež lieči reumatické ťažkosti a pozitívne vplýva pri zápale tráviaceho traktu, pri vysokých teplotách, únave, angíne, chrípke a silných bolestiach hlavy. Zlepšuje chuť do jedla.

Príprava

Odvar sa pripravuje následovne: 2 - 3 hrste vysušenej byliny sa nechajú povariť 5 minút v 3 litroch vody. Odvar má čistú hnedočervenú farbu a príjemne vonia.

Zaujímavosť

Čistec je často vyhľadávaná rastlina pri urieknutí. Vtedy sa odvar pije a taktiež sa ním omýva tvár a krk.