Charakteristika
Citrónovníky pomarančové (hovorovo pomarančovníky) sú menšie vždyzelené stromy alebo kry, majú guľovitú korunu. Listy sú podlhovasté, vajcovité až elipsovité, stredne veľké, tmavo zelené. Pomarančovníky sú jednodomé a vytvárajú obojpohlavné kvety, ktoré sú opeľované hmyzom. Kvety sú biele a voňavé, 2 až 3 cm veľké. Plody sú bobule, vo veľkosti 5 až 12 cm, guľovitého alebo oválneho tvaru. Kôra plodu býva žltej, oranžovej alebo červenej farby. Kôra je pomerne tenká, prilieha k dužine a niekedy sa ťažko šúpe. Dužina je sladká, šťavnatá a rôznej farby.
Výskyt
Pochádzajú pravdepodobne zo subtropických hraničných oblastí Číny a Vietnamu. V 15. storočí bol do Európy dovezený portugalskými obchodníkmi. V dnešnej dobe je rozšírený vo všetkých subtropických oblastiach, v tropických oblastiach sa mu moc nedarí, kvôli vysokej vlhkosti. Pomaranč je najviac pestované citrusové ovocie.
Zber a úprava
Zbierajú sa plody, kvety a listy. Až 90% pomarančov sa spracováva priemyselne. Zo šupiek sa získava pektín a hlavne esenciálne oleje, ktoré slúžia k aromatizácii potravín a v kozmetike, v menšej miere sa používajú v lekárstve na výrobu tinktúr.
Liečivé vlastnosti
Pomaranče pomáhajú urýchliť látkovú výmenu v tele. Pravidelnou konzumáciou nás chránia pred rakovinou. Znižuje hladinu cholesterolu a udržiava konštantné množstvo cukru v krvi. Napomáha uvoľňovať nahromadený stres, hnev a depresie. Zmierňuje hemoroidy a zápchu. Zabraňuje praskaniu krvných vlásočníc, priaznivo pôsobí na vlasy a odstraňuje jedovaté látky von z tela.
Príprava
Pomaranče sú významným zdrojom vitamínu C, konzumujú sa čerstvé, kompótujú sa alebo lisujú na džús. Kvety pomarančov sa vďaka ich vôni a chuti pridávajú ako zložka do čajových zmesí. V ľudovom liečiteľstve sa využívajú okvetné lístky, ktoré sa povaria so soľou. Pomáhajú ukľudniť nervy, proti astme, vysokému krvnému tlaku, horúčke a zvracaniu. Uvarené spolu s cukrom pomáhajú proti nechutenstvu.
Zaujímavosť
Kôra pomarančov z bežných obchodov obsahujú jedovaté látky, preto by sa mali pred konzumáciou umyť vodou. Mnoho vitamínov sa nachádza v bielej šupke, ktorá je pod kôrou a obsahuje omnoho viac prospešných látok ako samostatná dužina a šťava.