Mesiac zberu

Drchnička roľná Anagallis arvensis
Drchnička rolní (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Jednoročná, 5 až 50 cm dlhá bylina. Má rozkonárennú štvorhrannú byľ, jej listy sú vajcovité až kopijovité. Kvety vyrastajú v pazuchách listov, sú tehlovo červenej farby a vzácne sa vyskytujú aj v modrej farbe. Rastlina zatvára kvety ráno aj popoludní. Chráni sa tak pred dažďom a silným vetrom, aby jej nenavlhol peľ.

Výskyt

Rastie na poliach, záhradách, rumoviskách, viniciach, na piesočnatých až hlinitých pôdach, kyslých až neutrálnych.

Zber a úprava

Používala sa ako liečivá rastlina už v staroveku. Zo slávnych lekárov ju používal aj Hippokrates. Domnieval sa že zlepšuje náladu a sústredenosť. Drogou je vňať, ktorá ma mierne horkú chuť.

Liečivé vlastnosti

Pomáha pri poruchách pečene a obličiek, dobre pôsobí pri tráviacich ťažkostiach. Vonkajšie sa používa na hnisavé a pomaly hojace sa rany. Vo forme sedacích kúpeľov napomáha proti hemoroidom. V minulosti sa používala na liečenie epilepsie a dny.

Príprava

Podáva sa vo forme odvaru, varí sa cca 2 minúty, denne sa pije maximálne 125 ml.

Zaujímavosť

Drchnička roľná patrí medzi mierne jedovaté rastliny. Z tohto dôvodu je potrebné sa vyvarovať predávkovaniu a dlhodobému užívaniu. Obsahuje rôzne druhy saponínov, z toho sapotoxín pôsobí silne dráždivo. Vstrebáva sa a spôsobuje rozklad červených krviniek.