Mesiac zberu

Feruľa čertová Ferula asafoetida
Ločidlo čertovo lejno (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Jún - September.   Zber: Neuvedený. Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Feruľa je mohutná rastlina, ktorá dorastá do 180 - 300 cm. Má mohutné dužinaté korene pokryté drsnými vláknami. Listy sú veľké, rastlina má zelenožlté drobné kvety. Po odkvitnutí sa tvoria ploché červeno hnedé dvojnažky. Celá rastlina vonia cesnakom.

Výskyt

Feruľa sa vyskytuje hlavne na strednom východe a v Afganistane. Vyhovujú jej slnečné miesta, bohaté na živiny. V Indii sa feruľa predáva v podobe korenia s názvom asa, ktorá je tradičnou ingredienciou miestnej kuchyne. Asa je považovaná za prírodné afrodiziakum.

Zber a úprava

Rastlina sa párkrát do roka narezáva v hornej časti koreňa a tak sa získava mliečna šťava. Z jednej rastliny sa môže vyťažiť až 1 kg drogy.

Liečivé vlastnosti

Používa sa na liečbu nervov, kŕčov a hystérie. Rastlina sa v minulosti nosila pri sebe ako prevencia proti prechladnutiu a horúčkam. Feruľa sa pridávala do kadidla, lebo sa verilo, že napomáha proti zlým duchom. Používala sa do očistných kúpeľov, aj keď jeho zápach bol pre väčšinu ľudí veľmi nepríjemný.

Príprava

Feruľa je dôležitou zložkou worcestrovej omáčky. Ďalej je zložkou rôznych Indických korení, napomáha pri trávení a plynatosti. Recept na pokojný spánok: Čajová lyžička korenia asa sa rozmieša v horúcom mlieku. Necháme odstáť 10 minút, precedíme a dosladíme medom. Vypijeme pred spaním na uvoľnenie organizmu.

Zaujímavosť

Jedna báj hovorí, že feruľa vyrastá zo semena boha plodnosti, ktoré dopadlo na zem.