Charakteristika:
Hruškovec je vždyzelený strom, ktorý dorastá do 20 m , listy sú 12 až 25 cm dlhé. Kvety sú nevýrazné, zelenožlté. Avokádo je tropické ovocie, plod hruškovca amerického. Po dozretí má tmavozelenú až čiernu farbu, vo vnútri je mäkký a svetložltý. Dužina sa dobre rozotiera. V strede sa nachádza veľká nejedlá kôstka, ktorá v kvetináči ľahko naklíči. Avokádo má oválny až guľovitý tvar. Má silnú hladkú šupku s lesklou zelenou farbou. Farba dužiny je krémová a pohybuje sa od svetlozelenej po žltkastú, podobnú maslu. Vnútri nájdeme jediné veľké jadro žltej farby, pokryté hnedou drevenou vrstvou.
Výskyt:
Pochádza zo Strednej Ameriky, pravdepodobne z Mexika, kde sa našli nálezy z obdobia 10 tisíc pred n.l. Tropický strom, ktorý rastie v tropických a subtropických oblastiach, je náchylný na mráz. Ľahko sa pestuje - stačí vybrať semeno z avokáda, umyť ho pod vodou a rovno zasadiť do substrátu. Po cca 1 mesiaci rastlina začne klíčať.
Zber a úprava:
Bežne sa za rok z jedného stromu zozbiera okolo 120 avokád. Treba ho uskladniť pri teplote nad 10 °C. Avokádo slúži k rýchlej konzumácii, pripravené pokrmy skladujeme v spodnej časti chladničky maximálne 4 dni.
Liečivé vlastnosti:
Obsahuje vitamíny A, B, C a E a mnoho minerálnych látok horčík, draslík, fosfor a meď, betakarotén, flavonoidy a fytosteroly. Avokádo znižuje množstvo cholesterolu v krvi a výskyt srdcovo - cievnych ochorení. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov a má protizápalové účinky. Priaznivo pôsobí na zrak, slúži ako prevencia proti rakovine.
Príprava:
Avokádo najlepšie chutí v surovom stave a neodporúča sa tepelne upravovať. Pripravujú sa z neho rôzne nátierky, najznámejšia je mexická nátierka guacamole, je vhodný do šalátov, spolu s cestovinami atď. Brazílčania napríklad pridávajú avokádo do zmrzliny a Filipínčania ho podávajú s cukrom a mliekom ako dezert.
Zaujímavosť:
Avokádo je ovocie a nie zelenina, je bez cholesterolu a má iba 5 gramov tuku na porciu. Nazýva sa aj Aligátor hruška, kvôli zelenej farbe a drsnej šupke.