Charakteristika
Patrí do čeľade morenovitých, kávovník je nízka drevina. Kvôli produkcii semien sa pestujú tri druhy, ktoré sa používajú na prípravu kávy: Kávovník arabský (Coffea arabica), Kávovník mohutný (Coffea canephora) a Kávovník liberský (Coffea liberica). Listy sú jednoduché, neopadavé, sýtozelené a praslenovito usporiadané. Kvety sú bielej farby a majú jazmínovú vôňu. Kvety sú obojpohlavné a pravidelné. Plody sú dužinaté a ukrývajú v sebe dve semená. Môžu byť červenej, žltej, oranžovej, modrej alebo čiernej farby.
Výskyt
Pôvodom je zo subtropickej Afriky, južnej Ázie, Madagaskaru a Maskarenských ostrovov (Réunion, Mauricius a Rodrigues). V dnešnej dobe je svetovou veľmocou v pestovaní kávovníka Brazília. Rastlina je teplomilná a preto sa dekoratívne hodí do domu alebo bytu. Stačí jej nájsť teplé miesto pri okne za záclonou. Rastlina má rada teplo ale nie priame slnko. Korene sú citlivé na nadmerne vlhkú zeminu.
Zber a úprava
Prvé plody dá kávovník až po piatich rokoch. Na jednom kre sa urodí ročne približne 2,5 kg bobúľ. Z nich sa získa sotva pol kila praženej kávy. Vylúpané kávové zrná sa musia zbaviť osemenia, usušíť a upražiť, najlepšie na panvici alebo grile počas stáleho miešania cca 20 minút. Káva by sa mala uskladňovať v dobre utesnenej nádobe na suchom a tmavom mieste.
Liečivé vlastnosti
Káva obsahuje viac ako tisíc antioxidantov a pražením sa dokonca ich účinok zvyšuje. Obsahuje kofeín, horké triesloviny, olej, vitamín B1 a ďalšie zložky. Kofeín odstraňuje pocit únavy a vyčerpanosti, zvyšuje aktivitu a zmyslové vnímanie. Napomáha koronárnej cirkulácii a zrýchľuje srdcovú činnosť. Vyrábajú sa z nej lieky proti bolesti hlavy, pre astmatikov, na liečbu srdcovej slabosti a pri otrave morfínom. Káva znižuje riziko vzniku Parkinsonovej choroby. Napomáha k predchádzaniu astmatických záchvatov.
Príprava
Pri príprave kávy by sme mali zvoliť vhodný postup. V niektorých krajinách býva príprava kávy skutočným obradom. Kávy sa líšia nielen obsahom kofeínu, ale aj chuťou a vôňou. Káva by mala byť vždy čerstvá a zomlieť by sa mala tesne pred prípravou. Odporúča sa kávu vypiť čo najrýchlejšie, aby ste si mohli vychutnať jej skutočnú arómu. Paradoxne je u nás najobľúbenejšia zalievaná káva (nesprávne označovaná ako turecká), ktorá nepatrí zrovna medzi najzdravšie voľby – zvyšuje cholesterol a spôsobuje žalúdočné problémy. Ak pripravujeme zalievanú kávu, mali by sme ju prefiltrovať po piatich minútach, aby nedošlo k vylúhovaniu škodlivých látok.
Zaujímavosť
Vhodné je uskladňovať kávu v mrazničke, jej zrná netreba pred použitím rozmrazovať. Káva by sa nemala uskladňovať v chladničke, pretože vlhké prostredie jej kvalitu znehodnocuje.