Charakteristika
Konvalinka vonná, májová, májové zvončeky, lália údolná, kukučka voňavá. Jedovatá trváca bylina z čeľade ľaliovitých s voňavými mliečnobielymi kvetmi a červenými guľatými plodmi (bobule).Narastie až do výšky 20cm a má plazivú vetvenú stonku. Listy sú spravidla dva (vzácne 3), sú jednoduché, dole s pošvovitými šupinami, celokrajné a lysé. Kvety vyrastajú v riedkom jednostrannom hrozne nesenom na priamom stvole.
Výskyt
Je rozšírená po celej Európe okrem najsevernejších a najjužnejších oblastí. Rastie hojne v listnatých lesoch a krovinách, na pašienkach i horských lúkach. Pestuje sa v záhradách na vlhkej pôde. Rozmnožuje sa spravidla vegetatívne odrezkami podzemka s púčikmi (zo starších rastlín).
Zber a úprava
Zbiera sa buď celá vňať, najčastejšie len listy. Materiál sa suší v tenkých vrstvách na suchom veternom mieste alebo v sušiarni pri teplotách okolo 60°C.
Liečivé vlastnosti
Obsahuje veľmi toxické tzv. srdcové glykozidy konvalatoxín (ktorý je zo známych srdcových glykozidov doposiaľ najsilnejší), konvalatoxol, konvalosid a i., saponíny, éterický olej, organické kyseliny a iné látky, ktoré sa ešte skúmajú. Kardiotonikum (diuretikum). Upotrebuje sa do liečivých prípravkov, predpisovaných pri chorobách srdca, kvety aj vo voňavkárstve, pri výrobe mydiel a šňupavých tabakov. Používa sa proti vodnatosti a pri epilepsii. Rastlina je prudko jedovatá (otrava môže zapríčiniť smrť).
Zaujímavosť
Na území Slovenska je chránená. V droge sa nesmú nachádzať primiešaniny druhov z iných rodov z čeľade ľaliovitých, najmä kokorík voňavý.