Charakteristika
Lipa je mohutný, vysoký strom. Lipa malolistá sa dožíva až 600 rokov, lipa veľkolistá je mohutnejšia, ale aj zriedkavejšia a dožíva sa až tisíc rokov. Pre tieto svoje vlastnosti sa lipa stala symbolom Slovanov. Lipy majú dlhostopkaté srdcovíté listy, na lícnej strane čepele tmavozelené, lipa malolistá na rube modrozelené a matné, v uhloch žíl hrdzavo chlpaté. Lipa veľkolistá má listy väčšie, na obidvoch stranách lesklo zelené, v uhloch žíl na rube bielo chlpaté. Z pazúch listov vyrastajú dlhé jazykovité listene prirastené k stopke súkvetia obojpohlavných pravidelných päťpočetných žltozelených príjemne voňajúcich kvietkov. Lipa malolistá má na rozkonárenej kvetnej stopke 5 až 12 kvietkov, lipa veľkolistá iba 3 - 5. Plodom je tvrdá nažka. Opadáva spolu s listeňom. Lipa veľkolistá kvitne asi o dva týždne skôr ako lipa malolistá.
Výskyt
Rastú v nížinách aj vo vyšších polohách v zmiešaných lesoch, často na ich okrajoch a na medziach. Vysádzajú sa do stromoradí a parkov. Obidva druhy sa u nás vyskytujú vo viacerých poddruhoch a známe sú aj ich krížence s inými druhmi lipy.
Zber a úprava
Z obidvoch druhov sa zberajú kvety spolu s listeňom v čase plného kvitnutia, keď sú stredné kvety súkvetia rozkvitnuté a okrajové ešte v púčikoch. Pri zbere sa môže preriediť koruna šetrným odstrihnutím menších konárikov, z ktorých sa potom kvety ručne otrhajú. Sušia sa na vzdušnom mieste v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C.
Liečivé vlastnosti
Lipa je jednou z najpoužívanejších liečivých rastlín u nás. Jej kvety sú súčasťou mnohých čajov a liečivých prípravkov. V medicíne a ľudovom liečiteľstve sa využívajú najmä jej potopudné, močopudné a odhlieňovacie účinky pri chrípkach a iných ochoreniach dýchacích ciest, na zníženie teploty a vykašliavanie, pri močových a obličkových ťažkostiach, na podporu vylučovania žlče, pri nechutenstve, plynatosti a kolikách, zvonka na ošetrenie pleti, do kúpeľa pri neurotických stavoch a na kloktanie ústnej dutiny.
Príprava
Zápar sa pripraví z pol až jednej lyžičky drogy a pohára horúcej vody 10-minútovým lúhovaním. Pije sa 2- až 4-krát denne. Na výplachy a obklady sa pripraví silnejší zápar z jednej lyžice drogy a pohára vody dlhším (20- až 30-minútovým) lúhovaním.
Zaujímavosť
V parkoch sa vysádzajú viaceré druhy lipy nevhodné na zber, napríklad lipa americká s veľkými, na rube svetlejšími listami a so sediacim kvetným listeňom, alebo lipa plstnatá s listami na rube striebristo plstnatými.