Charakteristika
Mrkva je dvojročná bylina s dužinatým koreňom, z ktorého v prvom roku života vyrastá bohatá ružica listov. Druhý rok vyrastú 30 - 80 cm vysoké, v hornej časti rozkonárené chlpaté stonky. Stonkové listy sú striedavé, sediace s perovito zloženými čepeľami. Drobné biele päťpočetné kvety sú usporiadané vo veľkých, v čase kvitnutia rozprestretých zložených okolikoch. Stredný kvet v okoliku býva často fialový. Pri dozrievaní plodov sa súkvetia skrúcajú do guľovitých útvarov. Plody sú rebrovité a štetinovité nažky. Kvitne v druhom roku života.
Výskyt
U nás rastie divo na lúkách, pri cestách a na medziach, na suchých, ale aj na mokrých stanovištiach. Vyšľachtené odrody sa pestujú ako zelenina na poliach a v záhradách. Patrí medzi najstaršie kultúrne rastliny na svete.
Zber a úprava
Zberajú sa korene pestovaných rastlín a z voľne rastúcich rastlín aj plody. Korene sa vykopávajú podľa pestovanej odrody v prvom roku, v čase, keď sú dostatočne veľké, a to od júna do októbra. Na liečebné účely sa využívajú čerstvé alebo varené. Plody sa vymlátia alebo vymrvia z dozrievajúcich okolíkov, a potom sa rozložené dosušia. Sú aromatické a chutia horkasto.
Liečivé vlastnosti
Čerstvý aj varený koreň pôsobí liečivo pri posilňovaní imunitného systému organizmu, rekonvalescencii a podvýžive, chorobách pečene, žltačke, črevných zápaloch, a proti hnačke u detí, zlepšenie krvného obehu, na zlepšenie zrakovej ostrosti (zabraňuje vzniku sivého zákalu). Silica z plodov sa využíva pri zápaloch močových ciest, ťažkostiach s močením aj pri poruchách látkovej výmeny.
Príprava
Čerstvý koreň sa konzumuje najčastejšie postrúhaný a ochutený medom a citrónom alebo vo forme šťavy. Využiteľnosť karoténu je však dobrá aj vo varenom koreni, v polievke či v omáčke. Pri detskej hnačke sa používa odvar z koreňa. Zapar z plodov sa pripraví z jednej čajovej lyžičky sušených plodov a jednej šálky horúcej vody. Užíva sa pri zápale močových ciest a poruchách látkovej výmeny.