Mesiac zberu

Palina dračia Artemisia dracunculus L.
Kozatec kořenný (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: August - Október.   Zber: Júl - August.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade astrovitých s husto rozkoreneným podzemkom. Má 40-100 cm vysoké trsnato rozkonárené, naspodku drevnastejúce stonky s čiarkovitými listami a drobné guľovité úbory bieločervenkastých kvetov so žltkastými obvodovými lupienkami. Plody sú nažky. Celá rastlina príjemne vonia.

Výskyt

Vyskytuje sa na strednej vápenitej, živnej a vlhkej pôde v slnečnej, chránenej polohe, prípadne aj na príkrych svahoch a na nevyužitých, ale aj čistých pozemkoch.

Zber a úprava

Zbierame vňať (list) ešte pred kvitnutím rastliny, teda bez guľovitých úborov, a to aj viac ráz do roka. Stonku režeme nízko pri zemi, očistíme od nežiadúcich častí a sušíme pri teplote do 35°C (silicová droga)., obozretne, aby nezhnila. Schne pomaly. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

Liečivé vlastnosti

Upotrebuje sa v domácnostiach ako korenie do polievok, omáčok, octu, uhoriek a pod. Podporuje trávenie, napomáha látkovú premenu, uplatňuje sa pri vápenatení tepien a pri cievnych poruchách, osoží aj pri roztrúsenej mozgovomiechovej skleróze atď.

Príprava

Najvhodnejší spôsob použitia: zväzoček čerstvých lístkov 1-2 razy denne nalačno požuť a prehltnúť, inač aj vo forme medicinálneho vína.( Keď pripravujeme víno s čerstvou vňaťou (listami), nesmie byť vlhká, lebo víno môže skysnúť. To sa stáva aj vtedy, ak je víno málo kvalitné alebo mladé.

Zaujímavosť

Manipulácia s rastlinou môže spôsobiť alergikom podráždenie sliznice.