Charakteristika
Pľúcnik je trváca bylina s plazivým podzemkom, z ktorého na jar vyrastá hranatá, až 30 cm vysoká, vo vrchnej časti rozkonárená, kvetonosná stonka. Po odkvitnutí vyrastajú prízemné listy a jalové stonky. Prízemné vajcovité listy sú dlhostopkaté, stonkové listy sú sediace, kopijovité a menšie. Na listoch bývajú svetlosivé škvrny. Byľ a listy sú drsno chlpaté, horná časť stonky je žliazkato chlpatá. Kvety sú zoskupené do previsnutých závinkov. Sú obojpohlavné, rôznočnelkové, päťpočetné s lievikovitou korunou. Púčiky a mladé kvety sú ružové, neskôr sa ich farba mení na fialovú až belasú. Súvisí to s reakciou antokyánového farbiva na kyslosť (pH) bunkovej šťavy, ktorá sa pri starnutí kvetu posúva smerom k zásaditejším hodnotám. Plodom sú štyri tvrdky uložené v trvácom kalichu.
Výskyt
Rastie od nížin až do podhoria, najmä vo svetlých lesoch a hájoch v dvoch poddruhoch s rovnakými liečivými účinkami. Poddruhy sa líšia belavými škvrnami na listoch.
Zber a úprava
Zberá sa vňať v čase kvitnutia a po odkvitnutí mladé, zdravé, najmä prízemné listy. Sušia sa rýchlo na tienistom prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Pri zbere vňate sa odstraňujú hrubšie stonky.
Liečivé vlastnosti
Pôsobí protizápalovo, močopudne, mierni kašeľ a mierne zvyšuje zrážavosť krvi. Pri farmaceutickom spracovaní sa pridáva do čajov s inými, podobne pôsobiacimi liečivými rastlinami. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri chorobách močových ciest, najmä na vyvolanie potenia pri chorobách dýchacích ciest, zvonka tiež vo forme obkladov na omývanie rán a vredov.
Príprava
Zápar sa pripraví z 1 - 2 lyžíc posekanej drogy a pol litra horúcej vody. Pije sa v priebehu dňa, osladený medom. Čerstvá šťava zmiešaná s medom sa užíva vnútorne po lyžičkách pri kašli aj iných uvedených ťažkostiach.
Zaujímavosť
Mladé prízemné listy pľúcnika výborne chutia v jarných šalátoch.