Mesiac zberu

Praslička roľná Equisetum arvense L.
Přeslička rolní (čes.)

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Nekvitne. Zber: Jún - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Praslička je výtrusná bylina s plazivým podzemkom. Z rozmnožovacích púčikov podzemku vyrastajú každý rok dvojaké stonky. Veľmi skoro na jar sa objavujú hnedé stonky zakončené výtrusnicami umiestnenými v klase. Po dozretí výtrusov vo výtrusniciach stonky rýchlo zvädnú. V máji vyrastú zelené praslenovito rozkonárené stonky, ktorých úlohou je v procese fotosyntézy nahromadiť v koreni dostatok zásobných látok pre korene a plodné stonky v budúcom roku. Praslička je výtrusná rastlina, nemá kvety ani plody.

Výskyt

Rastie ako burina na vlhkých miestach na poliach, pri cestách, na železničných násypoch, na okrajoch lesov, najmä na hlinitopiesočnatých pôdach, od nížin až po podhorské pásmo.

Zber a úprava

Zberá sa vňať - zelené letné stonky od júna do sep­tembra. Suší sa na vzdušnom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Ak je vňať nedostatočne vysušená, ľahko plesnivie. Vysušená droga je krehká, zelená, bez vône.

Liečivé vlastnosti

Vo farmaceutickom priemysle aj v ľudovom liečiteľstve je praslička známa ako prostriedok silne močopudný, schopný rozpúšťať kamene aj piesok v močových cestách, čistiaci cievnu sústavu a zabraňujúci kôrnateniu ciev, schopný zastavovať krvácanie z nosa, rán, hemoroidov, pomocný pri liečbe tuberkulózy.

Príprava

Na vnútorné použitie sa varí 30 minút jedna polievková lyžica drogy v pohári vody. Odvar je vhodný aj na vonkajšie použitie pri ťažko sa hojacich ranách, na kloktanie pri vykašliavaní krvi, pri zápale hrdla a pod. Čerstvá sa používa na upchatie dierky nosa pri jeho krvácaní.

Zaujímavosť

Pri zbere treba dávať pozor na zámenu prasličky roľnej s niektorými jej príbuznými druhmi. Z nich je jedovatá najmä praslička močiarna (Equisetum palustre), ktorá rastie na močaristých miestach a má veľmi tuhé, iba jednoducho rozkonárené stonky s výrazne vráskavými rebrami.