Charakteristika
Trváca bylina z čeľade bôbovitých , s dlhým vretenovitým koreňom a valcovitými výbežkami. Má 50-100 cm vysokú priamu stonku s nepárno perovitozloženými, na rube lepkavými listami a stopkaté strapce s modrofialovými kvetmi. Plody sú 3-4 semenné struky.
Výskyt
Vyskytuje sa v hlbokej kyprej strednej živnej pôde v slnečnej chránenej polohe.
Zber a úprava
Zbierame koreň a výbežky- najčastejšie po treťom roku vegetácie. Vykopávame ho opatrne zo zeme, rýchle umyjeme a nelúpaný alebo lúpaný sušíme pri teplote do 35°C.
Liečivé vlastnosti
Pripravuje sa z nej aj oficiálny surový výťažok a z toho ďalej čistený výťažok. Obvykle v čajovinách (zmesiach) osoží pri kašli a zachrípnutí, pri zápche a nadúvaní, ako aj pri močových kamienkoch, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika. Napomáha látkovú premenu.
Príprava
Zvyčajná dávka drogy je 1 kávová lyžička na šálku záparu, pije sa 2-3 krát denne. Na odvar alebo zápar 1,5 g, zvyčajne 2-3 g viac krát denne. Výťažok sa obyčajne dávkuje v množstve 0,5-1,5 g.
Zaujímavosť
V cukrárstve sa z drogy vyrába pelendrek. Pri dlhotrvajúcom užívaní môže dôjsť k zadržovaniu vody v tkanive a tým k vzniku edémov (opuchov) v organizme, zvýšeniu tlaku krvi, dýchacím ťažkostiam a pod.