Charakteristika
Trváca bylina z čeľade astrovitých, s krátkym valcovitým podzemkom. Má 15-30 cm vysoké sivoplstnaté stonky v trsoch so sivozelenými sediacimi a úzkokopijovitými listami a chocholíkovú metlinu úborov žltých kvetov so suchoblanitými zákrovmi (slamenáčky). Plody sú nažky.
Výskyt
Rastie roztrúsene na slnečných kamenistých stráňach a na suchej piesočnatej vápnitej pôde, najmä v borinách.
Zber a úprava
Zbierame kvet. Odrezávame celé zväzky úborov s krátkou stopkou na začiatku kvitnutia, prípadne i so stonkou, z ktorej ich po usušení poodtŕhame. Sušíme prirodzeným teplom (umelým pri teplote do 35°C) v kytkách na natiahnutých šnúrach alebo so stonkami vo zväzkoch. Správne usušené kvety majú citrónovožltú farbu. Pri úschove nestláčame.
Liečivé vlastnosti
Osoží pri chorobách žlčníka a močových ústrojov. Napomáha látkovú premenu.
Príprava
Pri vyrážkach , ekzémoch, akné, psorióze a ďalších kožných chorobách, môže osožiť kúpeľ v odvare s pridaním slamenáčkov: asi 250 až 500 g zmesi vložiť do priepustného vrecka, vyvariť v hrnci a vhodiť do vane s pripravenou teplou vodou (a tam dobre povytláčať) alebo vyvariť voľne v hrnci a do vane precediť- vodu vo vani potom pomiešať s odvarom. Teplota kúpeľa medzi 36 až 38°C (dolievať teplú vodu), čas kúpania asi 10 minút. Poumývať i tvár ,krk atď. Nemydliť sa, nesprchovať, ale po kúpeli zakrútiť do teplej plachty a ľahnúť do vyhriatej postele na pol hodiny. Potom sa osprchovať.
Zaujímavosť
Nezamieňať s podobnými druhmi z rodu plesnivčeka, ktoré majú zväčša hnedé kvety, ani s plešivcom dvojdomým, ktorý má viacfarebné kvety a včaššie kvitne.