Charakteristika
Túžobník je trváca bylina s plazivým článkovaným podzemkom. Jeho vzpriamená, hranatá, v hornej časti rozkonárená stonka je 100-150 cm vysoká. Striedavé stonkové listy sú jednoducho perovito zložené, na spodnej strane tmavozelenej čepele belavo chlpaté. Bohaté vrcholíkovité súkvetia sú zložené z malých voňavých belavých až žltkastých kvetov s početnými tyčinkami.
Výskyt
Rastie na piesočnatých aj hlinitých, ale vždy vlhkých pôdach, na vlhkých lúkách, slatinách, v pobrežných húštinách riek a potokov, pri prameniskách a v lužných lesoch.
Zber a úprava
Zberajú sa kvitnúce vrcholčeky stoniek a kvety. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C.
Liečivé vlastnosti
Droga túžobníka sa využíva proti reumatizmu a dne, chrípke, zvýšenej teplote, bolesti hlavy. Pôsobí močopudne pri chorobách močového mechúra a obličiek.
Príprava
Zápar sa pripraví z jednej lyžičky sušených kvetov a pohára horúcej vody. Po 10-minútovom lúhovaní sa pijú 2-3 poháre denne.
Zaujímavosť
V homeopatii sa tinktúra z čertvého koreňa túžobníka brestového používa pri akútnom reumatizme, dne, bežných ochoreniach, bolestiach hlavy, ochoreniach obličiek a močového mechúra. V ľudovom liečiteľstve sa rovnako využíva aj túžobník obyčajný (Filipendula hexapetala), ktorý rastie na suchých lúkách a vo svetlých lesoch, často na vápenatej pôde. Kvety majú 6 korunných lupienkov a listy podobné papradiam.