Charakteristika
Trváca bylina z čeľade vachtovitých s hrubším plazivým článkovaným šupinatým rozkonáreným podzemkom, z ktorého vyrastajú veľké trojpočetné listy s pošvovito rozšírenou bázou stopky a 15-30 cm vysoké stvoly, ukončené strapcom bledoružovkastých, vo vnútri chlpatých kvetov. Plody sú mnohosemenné tobolky.
Výskyt
Dosť vzácna je na močaristých lúkach, rašelinách a bahnistých miestach.
Zber a úprava
Zbierame listy s krátkymi stopkami, keď rastlina kvitne, prípadne aj neskoršie, kým nie sú lúky pokosené. Odrezávame pozorne, aby sme rastlinu nevytrhli zo zeme aj s koreňmi, zbavíme ich nežiadúcich primiešanín a sušíme veľmi riedko rozložené pri teplote 40-50°C bez obracania. Schnú pomaly, lebo obsahuje mnoho vody. Z usušených odstránime žlté, hnedé, aj inak chybné listy. Pri úschove nestláčame.
Liečivé vlastnosti
Povzbudzuje chuť do jedla, osoží pri poruchách trávenia, podporuje krvný obeh, napomáha látkovú premenu a celkové posilnenie organizmu (zlepšuje tvorbu červených krviniek). Spolu s vňaťou saturejky, paliny obyčajnej, komonice, horcovým koreňom a s plodmi borievky môže sa po predchádzajúcej konzultácii s lekárom použiť pri nepravidelnej menštruácii.
Príprava
Droga je osvedčeným prostriedkom pri chorobe zvýšenej telesnej teplote (horúčke), a to v jednorazových opakujúcich sa dávkach (2 až 3 razy denne po 1 deci odvaru, predpoludním, popoludní, prípadne večer, deťom 2 až 3 polievkové lyžice po 2 až 3 hodinách), pravda, popri základnej odbornej liečbe.
Zaujímavosť
Podzemné časti rastliny neslobodno zbierať, sú chránené. Droga je nebezpečná pre ťarchavé ženy. Vôbec ju neradno užívať príliš často, ani vo veľkých dávkach.