Charakteristika
Veronika je trváca rastlina. Z jej plazivého podzemku vyrastá väčšie množstvo 10 - 40 cm vysokých poliehavých až vystúpavých stoniek. Má protistojné, krátkostopkaté až sediace, vajcovité, končisté a jemne pilkovité listy. Bledomodré obojpohlavné zrastenolupienkové štvorpočetné kvety s dvoma vyčnievajúcimi tyčinkami sú usporiadané v pazušných strapcoch. Stonka s listami je jemne chlpatá, na kalichu a plode sú veľmi drobné žliazkaté chlpy. Plod je trojhranná mnohosemenná tobolka.
Výskyt
Rastie od nížin do podhoria na suchších miestach, lúkách, pasienkoch, medziach a vo svetlých lesoch, najmä v dubinách a kyslých boroch s vresom.
Zber a úprava
Zberá sa vňať v čase kvitnutia. Odtrháva sa opatrne, aby sa nepoškodil podzemok, z ktorého vyrastie vňať aj v budúcich rokoch. Suší sa v prevzdušnenom priestore v tieni alebo na slnku. Pri sušení v umelých podmienkach nemá teplota presiahnuť 40 °C. Kvety ľahko opadávajú, preto sa vňať pri sušení obracia až po zvädnutí.
Liečivé vlastnosti
Veronika lekárska je súčasťou viacerých čajov a čajových zmesí užívaných pri jarnej avitaminóze. V ľudovom liečiteľstve sa využíva prednostne pri zápale močových ciest a dne pre močopudné, dezinfekčné í protizápalové účinky, pri chorobách dýchacích ciest na podporu vylučovania hlienu (pri zápale priedušiek, astme, kašli), pri chorobách tráviacej sústavy, zvonka na popáleniny, ekzémy, vyrážky a ťažko sa hojacé rany. Pripisuje sa jej aj schopnosť čistiť krv a znižovať hladinu cholesterolu.
Príprava
Zápar sa pripraví z 2 polievkových lyžíc nadrobno posekanej drogy a pol litra vody. Pije sa pri kašli, ale aj pri iných opísaných ťažkostiach. Čerstvá šťava sa pridáva v množstve dvoch lyžičiek do mlieka alebo čaju a pije sa nalačno ako súčasť vitamínových kúr.
Zaujímavosť
Mladé, čerstvé listy Veroniky sa v niektorých domácnostiach používajú na prípavu jarných polievok alebo šalátov. Okrem veroniky lekárskej sa zberá aj vňať Veroniky potočnej (Veronica beccabunga) s azúrovo-modrými kvetmi v redších strapcoch, ktorá rastie na vlhkých miestach pri potokoch a v mokradinách. Má podobné liečivé účinky ako Veronika lekárska.