Mesiac zberu

Vratič obyčajný Tanacetum vulgare L.
Vratič obecný (čes.)

Táto rastlina je jedovatá.

Kliknite na obrázok pre zväčšenie.

Kvitnutie
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Druhý zber
Jan Feb Mar Apr
Máj Jún Júl Aug
Sep Okt Nov Dec
Kvitnutie: Júl - September.   Zber: Júl - September.   Druhý zber: Neuvedený.

Charakteristika

Trváca bylina z čeľade astrovitých, s bohato rozkoreneným podzemkom. Má 50-150 cm vysoké priame, zväčša jednoduché stonky, perovito strihané listy s podlhovastokopijovitými končistými pílkovitými výkrojkami a metlinovité drobné úbory zlatožltých kvetov bez okrajových lúčikov. Plody sú nažky bez chocholca. Rastlina je až nepríjemne silne aromatická.

Výskyt

Rastie hojne na skalnatých brehoch, popri cestách a železničných násypoch.

Zber a úprava

Zbierame kvitnúcu vňať bez hrubých spodných častí stonky prípadne iba kvety, ktoré odrezávame v celých súboroch so stopkami, alebo len úbory so zákrovom a krátkou stopkou. Spravidla zbierame kvitnúce bylinné vŕšky a zo zvyšku stonky ešte mladé listy. Sušíme pri teplote do 30°C a uschovávame oddelene, dobre uzavreté, chránime pred svetlom a vlhkom.

Liečivé vlastnosti

Účinkuje proti črevným parazitom (s vňaťou paliny pravej, božieho drievka, zemežlče, saturejky a tekvicovými semenami). Osoží aj pri poruchách trávenia a chorobách látkovej premeny, zvonku ako prostriedok dráždiaci kožu (do kúpeľa alebo na omývanie). Silný zápach drogy odpudzuje dotieravý hmyz. Spôsob prípravy: zápar, odvar.

Príprava

Anthelmický čaj pre deti si pripravíme tak, že asi 15 polámaných (rozdrvených) tekvicových semien (jadier) hodíme do hrnčeka s vodou, postavenou na varenie. Keď voda vrie, pridáme za lyžicu ostatnej zmesi, necháme chvíľu povariť, potom aspoň 5 minút postáť a precedíme. Polovicu nesladeného čaju vypiť večer pred spaním a polovicu ráno nalačno- medzitým neslobodno jesť ani piť a len pol hodiny potom raňajkovať. Pre dospelých je dvojnásobná dávka na pol litra.

Zaujímavosť

Jedovatá rastlina, vnútorne vo väčších dávkach spôsobuje otravu. Nebezpečná najmä ťarchavým ženám, lebo prekrvuje panvu. Tujón zapríčiňuje vracanie a hnačku, prípadne i poškodenie obličiek a ústrednej nervovej sústavy, takže môže nastať aj smrť ochrnutím dýchacieho centra.