Charakteristika
Meď je stopový prvok, ktorý patrí k dôležitým antioxidantom v tele. Meď má svojou prítomnosťou v enzýmoch antioxidačné účinky, pomáha spaľovať živiny na energiu, vstrebávať a zabudovať železo do červených krviniek, je dôležitý na tvorbu kolagénu, elasticitu (cievnych stien, kože, atď.) a melanínu.
Zdroj
V organizme sa vyskytuje najčastejšie vo forme najrôznejších proteínov s enzymatickou aktivitou. Meď sa vstrebáva predovšetkým v žalúdku a tenkom čreve. Zdrojom medi sú celozrnné obilniny, strukoviny, zemiaky, listová zelenina, slnečnicové semienka, vajcia, sója, kakao, obilné klíčky, ovsené vločky, pomaranče, banány, rajčiny, maliny, ďatle, jahody, slivky, olivy, hrušky, hríby.
Nedostatok
Nedostatok medi v tele spôsobuje nedostatočný príjem medi potravou alebo nadbytočné užívanie železa, zinku a vitamínu C. Medzi hlavné príznaky patrí únava, rednutie kostí, znížená imunita, osteoporóza, blednutie a vypadávanie vlasov, vyrážky, svrbenie, mužská a ženská neplodnosť, chudokrvnosť, zvýšený cholesterol, u detí spomalený rast a poruchy vývoja organov.
Dávkovanie
Doporučená denná dávka je 2 mg, dôležité je pamätať si, že meď sa ukladá v pečeni. Meď sa nachádza v rade potravín, v žiadnom prípade by sme nemali konzumovať meď v prášku. Meď obsiahnutá v potravinách má úplne iné vlastnosti (vstrebávanie) ako meď používaná v priemysle.
Predávkovanie
Nadbytok sa u človeka prejavuje veľmi ojedinele. Spôsobovať ho môže Wilsonova choroba, medené hrnce, medené vodovodné potrubie, insekticídy na zabíjanie hmyzu. Wilsonova choroba je vlastne znížené vylučovanie medi do žlče, môže spôsobiť hemolytickú anémiu a cirhózu pečene. Príznaky sú bolesti brucha, ťažkosti s trávením, zvracanie, znížené vstrebávanie zinku.
Zaujímavosť
Jednorazový vysoký príjem medi nad 2 mg, rádovo až v gramoch, je toxický a spôsobuje otravy vedúce až k hemolýze (rozpadu červených krviniek) a k poškodeniu pečene a mozgu.